WOŚP - Przesiewowe Badania Słuchu u Noworodków
odwiedź nasze salony akustyki słuchu

tel. 81 443 04 44

ul. Chodźki 3 lokal 8, 20-093 Lublin

Godziny pracy: pon.-pt. od 8.00 do 18.00,
sobota od 9.00 do 14.00

zobacz mape Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

NFZ logo

Posiadamy umowę z NFZ


ISO 9001:2015 logo

Nasze usługi medyczne objęte są certyfikatem
ISO 9001:2015

tomatis dziecko

TRENING UWAGI SŁUCHOWEJ - PO CO? DLA KOGO?

Alfred Tomatis stworzył metodę, której celem jest usprawnienie uwagi słuchowej. Okazuje się, że mimo prawidłowo działającego narządu słuchu, proces słuchania może być zaburzony. Słuchanie bowiem, w odróżnieniu od słyszenia (proces bierny, zależny wyłącznie od stanu narządu słuchu), jest czynnością aktywną. Człowiek, który słucha, a nie tylko słyszy, wybiera z dźwięków do niego docierających to, co ważne. To, co nieistotne odrzuca.

Nieumiejętność słuchania prowadzi do trudności z mową, nauką, koncentracją uwagi.

Metoda Tomatisa ma na celu usprawnienie procesu słuchania, a co za tym idzie poprawę funkcjonowania człowieka. Jest szczególnie pomocna w przypadku osób, u których stwierdzono:
- dysleksję i trudności w nauce,
- ADD, ADHD,
- centralne zaburzenia słuchu,
- autyzm,
- zaburzenia mowy (opóźniony rozwój mowy, zaburzenia artykulacji, jąkanie),
- zaburzenia głosu,
- obniżenie energii, łagodne zaburzenia nastroju, wypalenie, zmęczenie,
- trudności z nauką języków obcych.

Metoda Tomatisa nie zastąpi leczenia medycznego czy terapii logopedycznej, ale jest jej idealnym uzupełnieniem.

TRENING UWAGI SŁUCHOWEJ - DIAGNOZA I TERAPIA

• DIAGNOZA

Terapię poprzedza spotkanie ze specjalistą, podczas którego przeprowadzana jest diagnoza dziecka w celu kwalifikacje do terapii. Spotkanie diagnozujące jest w naszym Centrum bezpłatne.

W ramach diagnostyki logopeda przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i opiekunami oraz przeprowadza test uwagi i lateralizacji słuchowej. Składa się on z następujących elementów:
- badanie uwagi słuchowej zewnętrznej,
- badanie uwagi słuchowej wewnętrznej,
- badanie lokalizacji źródła dźwięku,
- dyskryminacja wysokości dźwięków,
- test lateralizacji słuchowej.

W niektórych przypadkach nie jest możliwe przeprowadzenie testu uwagi i lateralizacji słuchowej, gdyż wymaga on współdziałania ze strony pacjenta. Nie przekreśla to jednak możliwości przeprowadzenia terapii.

• TERAPIA

Trening uwagi słuchowej metodą Tomatisa opiera się na słuchaniu indywidualnie dobranej i odpowiednio przetworzonej muzyki i tekstów czytanych (utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, chorały gregoriańskie, nagrany głos matki). Dźwięk podawany jest nie tylko droga powietrzną, ale i kostną za pomocą odpowiednio skonstruowanych słuchawek.

Na początku pacjent słucha muzyki Mozarta, która ma duże działanie stymulujące oraz uspokajających, wyciszających chorałów gregoriańskich, następnie, stopniowo, przechodzi do słuchania muzyki przetworzonej, by, pod koniec terapii powrócić do zwykłego sposobu słuchania.

Trening uwagi słuchowej odtwarza proces rozwoju umiejętności słuchania. Dzięki temu ma możliwość usunąć konsekwencje fizycznych urazów czy traumatycznych wydarzeń, które hamują kształtowanie się uwagi słuchowej.

Terapia składa się z 3 serii spotkań, które dzieli przerwa ok. 4 tygodni:
1. pierwszy etap trwa od 16,5 do 19,5 godz.
2. drugi etap trwa 18 godz.
3. trzeci etap trwa 9 godz.
Łącznie od 43,5 do 46,5 godz.

Pojedyncze spotkanie z terapeutą trwa około 90 minut.

Podczas spotkania z terapeutą pacjent kreatywnie spędza czas - układa puzzle, maluje, rysuje lub odpoczywa. Czynności takie jak czytanie, pisanie, jedzenie, rozmowa, oglądanie telewizji czy granie w gry komputerowe osłabiają efekty terapii, dlatego unika się ich.

Podczas terapii rodzic towarzyszący dziecku ma możliwość aktywnego uczestniczenia w treningu uwagi słuchowej nieodpłatnie. Dodatkowo, w przypadku uczestnictwa w terapii rodzeństwa oferujemy atrakcyjne rabaty.

OGRANICZENIA

Metody Tomatisa nie stosuje się u osób z padaczką, osób skarżących się na zawroty głowy czy cierpiących na poważne choroby psychiczne.

Trening uwagi słuchowej oparty na metodzie A. Tomatisa a autyzm

W metodzie Tomatisa pracujemy nad uważnym słuchaniem, czyli umiejętnością oddzielenia dźwięków ważnych (głos rodzica, nauczyciela) od dźwięków nieistotnych (gwizd czajnika, dźwięk przesuwanych krzeseł, ławek szkolnych). Jeśli dziecko nie potrafi uważnie słuchać, jego mowa nie rozwija się prawidłowo, ma trudności z przyswajaniem wiedzy, nie potrafi się skoncentrować.
Osoby z autyzmem często nie są w stanie słuchać, nie potrafią wybrać z dźwięków do nich docierających istotnych informacji. Wszechogarniający, nieprzyjemny szum odbierany jest jako coś nieprzyjemnego, zagrażającego. Osoby z autyzmem, chcąc się bronić odcinają się od świata, przestają się komunikować bądź nigdy takiej komunikacji nie podejmują.
Dodatkowym problemem jest nadwrażliwość na wybrane bodźce (dźwięk włączonej suszarki, pracujący silnik samochodowy).

Trening uwagi słuchowej może poprawić komunikację z otoczeniem oraz zmniejszyć objawy nadwrażliwości, ponieważ uczy selekcjonowania dźwięków (istotne- nieistotne) oraz oswaja z dźwiękami podawanymi na różnych częstotliwościach (od 1000 do 8000 Hz).

Przebieg treningu u osób z autyzmem:
1. etap- 11 dni (16,5 h)
Możliwa i wskazana miesięczna przerwa.
2. etap- 12 dni (18 h)

 

© 2020 ACS Słuchmed - dane kontaktowe, infolinia 801 000 819
projekt i wykonanie itp media